BİTKİSEL TAMAMLAYICILAR HER KOŞULDA GÜVENLİ Mİ?

BİTKİSEL DOĞALDIR,BU NEDENLE DE ZARARSIZDIR DENEBİLİR Mİ?HER ZAMAN DEĞİL…SADECE BİTKİSEL OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ İÇİN DOKTOR TAVSİYESİ OLMADAN ALDIĞINIZ  BİR DESTEKLEYİCİNİN, VÜCUDUNUZDA  TAHMİN EDEMEYECEĞİNİZ ETKİLERİ OLABİLİR VE DAHA DA ÖNEMLİSİ BU ETKİLER KULLANMAK ZORUNDA OLDUĞUNUZ BAŞKA İLAÇLARLA  BİR ARAYA GELİNCE İSTENMEYEN SONUÇLAR A(INTERACT)YOL AÇABİLİR.

BAZI BİTKİSEL DESTEKLEYİCİLER,ÖZELLİKLE YÜKSEK TANSİYON VE KALP YETMEZLİĞİNDE KULLANILAN İLAÇLARLA BERABER ALINDIĞINDA  SAĞLIĞINIZI CİDDİ ANLAMDA TEHLİKEYE SOKABİLİR.BU HASTALIKLARIN YAŞ İLERLEDİKÇE GÖRÜLME SIKLIĞININ ARTTIĞINI,BİTKİSEL KAYNAKLI DESTEKLEYİCİLERİN DE DAHA ÇOK İLERİ YAŞ GURUBUNDA ALINMAYA BAŞLANDIĞINI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURURSAK HASTALARI CİDDİ RİSKLER BEKLİYOR OLABİLİR.

BİRKAÇ ÖRNEK VERMEK GEREKİRSE,SARIMSAK VE TABLETLERİ ;  ASPİRİN ,CLOPIDOGREL(PLAVIX,PİNGEL,KARUM,DİLOXOL,PLANOR VD) ve WARFARİN(COUMADIN)  İLE BİRLİKTE KULLANILIRSA KANAMA OLUŞMA OLASILIĞI ARTAR.

YİNE SON YILLARIN POPÜLER ÜRÜNLERİNDEN GINGKO;AYNI İLAÇLARLA(ASPİRİN ,PLAVİX  VD,VE COUMADİN)BİRLİKTE KULLANILDIĞINDA KANAMA RİSKİ ARTAR

WARFARİN KULLANMAK ZORUNDA OLAN HASTALAR GİNSENG KULLANMAK İSTEDİKLERİNDE ÇOK DİKKATLİ OLMALILAR VE MUTLAKA DOKTORLARINA DANIŞMALILAR.ÇÜNKÜ GİNSENG  WARFARİNİN ETKİSİNDE AZALMAYA YOL AÇAR.

YURT DIŞINDA YAYGIN OLARAK KULLANILMAKTA OLAN,SON ZAMANLARDA ÜLKEMİZ DE DE DİKKAT ÇEKMEYE BAŞLAYAN BİR ÜRÜN DE ST.JOHN’S WORT TUR.(SARI KANTARON YAĞI)  BUNUN ETKEN MADDESİ DE KALSİYUM KANAL   BLOKÖRLERİ ,DİGOXİNSTATİNLER VE WARFARİN GİBİ PEK ÇOK İLACIN ETKİSİNİ AZALTMAKTADIR.

HERHANGİ BİR BİTKİSEL İLACA BAŞLAMADAN  ÖNCE MUTLAKA  DOKTORUNUZA  DANIŞMALISINIZ.REÇETELİ İLAÇLARINIZLA BİRLİKTE BUNLARI KULLANIRKEN DE,KALP HIZINDA ARTIŞ,KAN ŞEKERİNDE DÜŞME VE KAN BASINCINDA ANİ DEĞİŞİKLİK GİBİ DURUMLARA KARŞI UYANIK OLMALISINIZ.BU SEMPTOMLAR , İKİ GRUBUN BİRLİKTELİĞİNDEN DOĞAN YAN ETKİLER OLABİLİR VE YAKIN TAKİP GEREKTİRİR.

DR.SEDEF ÖNDE