İletişim Formu

EGE SOFRALARININ VAZGEÇİLMEZ OTLARINDAN KUZUKULAĞI

06 Haziran 2022

 

      Ekşikulak olarak da bilinen kuzukulağı, ekşi limonsu tada sahip yeşil renkli otsu bir bitkidir. Kuzukulağının bilimsel adı, nane ailesi olan Lamiaceae familyasından ‘’Stachys Byzantina'’dır. Karabuğday ile aynı ailedendir. 250’den fazla çeşidi bulunur. Genellikle salatalara aroma vermek, detoks sularını lezzetlendirmek için kullanılır veya söğüş şeklinde tüketilir. Ayrıca bitki çayları veya takviye ürünlerde de kuzukulağından faydalanılır. Tıbbi bitkiler arasında yer alır.

      Kuzukulağı oldukça besleyici bir bitkidir. Kalorisi düşük olmasının yanı sıra, lif, Mg, A, E ve C vitaminleri gibi mikro besin ögeleri açısından oldukça zengindir. Bir fincan, ortalama 130 g kuzukulağı yaklaşık 30 kalori içerir. Günlük C vitamini ihtiyacının %71’ini, Mg ihtiyacının %33’ünü karşılar. Ayrıca 4 g lif içerir. Yüksek lif içeriği nedeniyle bağırsakların çalışmasına yardımcı olur ve sindirimi destekler. Düşük kalori içeriği nedeniyle de diyet dönemlerinde oldukça sık tercih edilir.

      Kuzukulağı, hücreleri hasarlardan koruyan faydalı bileşikler olan fenolik asit, flavonoid, triterpen, karotenoid, antrakinon, naftalin ve stilbenoid gibi antioksidanlardan oldukça zengindir. Antioksidanlar, kalp hastalığı, kanser ve tip 2 diyabet gibi birçok kronik rahatsızlığın önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca bu anitoksidanlar inflamasyonu azaltır ve yaşlanma karşıtı etki sağlar.

      İnsanlarda yapılan çalışmalar henüz yeterli olmasa da test tüpü ve hayvan çalışmalarında, kuzukulağının belirli kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engelleyebildiği tespit edilmiştir. Örneğin, bir test tüpü çalışmasında, birkaç kuzukulağı türünün göğüs, rahim ağzı ve cilt kanseri hücrelerini öldürdüğü gözlenmiştir.

      Yapılan bazı hayvan çalışmalarında da kuzukulağı özünün yüksek tansiyonu önlemek için kan damarlarını genişletmeye yardımcı olabileceği bulunmuştur. Bu etkisiyle kuzukulağı, kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan besinler arasında yer almaktadır.

      Besin ögelerinden oldukça zengin olan ve sağlık üzerinde pek çok olumlu etkisi bulunan kuzukulağına, bu mevsimde öğünlerde yer verilmelidir. Vitamin kaybı olmaması için özellikle çiğ tüketimi önerilir. Sıcak havalarda tüketilen fresh bol yeşil salatalar hem sıvı ihtiyacını hem de vitamin, mineral gereksinimini karşılamaya yardımcı olur. Sizler için hazırladığımız bu lezzetli ve sağlıklı salata tarifimizi deneyebilirsiniz.

KUZUKULAĞI SALATASI

-Kuzukulağı

-Lor

-Çilek

-Fındık

-Zeytinyağı, limon, çok az tuz

DİKKAT

      Ravent, karabuğday gibi besinlere alerjisi olanların kuzukulağına da alerjisi olabilir. Tüketiminde dikkatli davranılmalıdır. Ayrıca kuzukulağı kalsiyum gibi minerallerin emilimini engelleyebilen oksalatlardan zengin bir besindir. Fazla tüketiminde kalsiyum ve oksalat birbirine bağlanabilir bu da böbrek taşı oluşumunu tetikleyebilir. Gut, romatizma ve böbrek hastalığı bulunan kişilere tüketimi önerilmez. Ayrıca idrar söktürücü özelliği nedeniyle de idrar yolu hastalıkları olanların kuzukulağı tüketiminden kaçınmaları tavsiye edilir.

TAKVİYELER

      Kuzukulağının tentür veya kapsül şeklinde 400-800 mg dozlar içeren takviye formları bulunmaktadır. Bu ürünlerin detoksifikasyonu iyileştirdiği, bağışıklık fonksiyonunu güçlendirdiği ve iltihabı azalttığı iddia edilse de, bunların etkinliği, güvenliği veya yan etkileri hakkında henüz yeterli araştırma bulunmamaktadır. Bu nedenle bu takviyeler kullanılmadan önce mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.