İletişim Formu

ŞEKER İÇEREN İÇECEKLER ERKEKLERDE KELLİĞİ TETİKLEYEBİLİYOR

13 Kasım 2023

     İnsanlar zaman içinde yaşları ilerledikçe saç kaybı yaşar. Ve bu kayıp oranı erkeklerde daha yüksektir. Erkeklerin yaklaşık üçte ikisi hayatlarının bir döneminden itibaren kellik problemi yaşayabilmektedir. Yaşla birlikte kalıtsal saç dökülmesi kelliğin en sık nedeni olsa da başka faktörler de kelliği tetikleyebiliyor. Peki tükettiğiniz kola, fanta, gazoz, meyve suyu, meyveli soda vb. içeceklerin de kelliğe neden olabileceğini biliyor musunuz ?

      Son dönemlerde yapılan araştırmalar, genç erkeklerde şekerli içecek tüketimi ile saç dökülmesi arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Verilere göre, günde en az bir şeker içeren içecek içen erkeklerin saç dökülme olasılığı daha yüksek tespit edildi. Çok fazla şeker tüketimi insülin direncine neden olabilir ayrıca zamanla saç ve genel sağlık için de zararlı olabilir.

      Nutrients dergisinde 1 Ocak'ta yayınlanan bir araştırmaya göre, saç dökülmesi son yıllarda fazla şekerli içecek tüketimi nedeniyle giderek artıyor. Pekin'deki Tsinghua Üniversitesi araştırmacıları, saç dökülmesinin neden giderek arttığını tespit etmek için Ocak-Nisan 2022 tarihleri arasında 18 ila 45 yaşları arasındaki 1.000'den fazla erkeğin verilerini incelemiştir.

      Günlük 1 ile 3 litre arasında kola, meyve suyu, enerji içecekleri, sporcu içecekleri, şekerli kahve ve çay gibi şekerli içecek içme alışkanlığı olan erkeklerde saç dökülmesinin neredeyse %30 daha yaygın olduğunu tespit edilmiştir.

      Araştırmada günde 1 litreden fazla şekerli içecek içenlerde ise saç dökülmesi olasılığının hiç içmeyenlere göre %42 daha fazla olabileceği saptanmıştır. Ayrıca çok fazla şeker tüketmek, insülin direnci, yüksek trigliserit seviyeleri, dengesiz ilerleyen kan şekeri, bel çevresinde yağlanma ve iştah kontrolünü sağlayamama gibi sorunlara da neden olabilir.  

     Tek başına hiçbir yiyecek veya içeceğin saç sağlığınızı tamamen iyileştirmesi veya tamamen bozması gibi bir durum söz konusu olmasa da, şekerli içecekleri ölçülü bir şekilde tüketmek ve en azından protein ve lif içeren bir öğünle birleştirmek daha doğru bir tercih olacaktır.