İletişim Formu

Dışı Çıtır İçi Yumuşak Ekmek

Dışı Çıtır İçi Yumuşak Ekmek

MALZEMELER:
 
1 küp yaş maya
Yarım su bardağı yoğurt
Yarım su bardağı süt
1 su bardağı beyaz un
2 su bardağı tam buğday unu
1 su bardağı kepek unu
Yarım su bardağı rüşeym
 
 
ÜZERİ İÇİN:
 
Kendi suyu ile çırpılmış yoğurt
 
 
YAPILIŞI:
 
1 küp yaş mayayı elinizi yakmayacak kadar ılık derecede olan 1 bardak suda çözdürüyoruz. Üzerine yarım su bardağı yoğurt ve yarım su bardağı süt ilave ediyoruz. Biz, yarım su bardağı süt ve yarım su bardağı yoğurdu birleştirip üzerine oda sıcaklığına getirmek üzere ufak bir miktar sıcak su ekledik. Hepsini Karıştırın ve bu karışımı 10 dk dinlenmeye alın.
Daha sonra diğer bir kap içerisinde 1 su bardağı beyaz un, 2 su bardağı tam buğday unu, 1 su bardağı kepek unu, yarım su bardağı ruşeym ve yaş maya karışımını ekleyip yoğurun.
 
Ardından elde ettiğiniz hamuru 1 saat dinlenmeye alın.
 
Hamuru bir örtü ile sarın ve sıcaklığı içinde hapsedip iki katına çıkana kadar mayalanmaya bırakın. Biz 25-30 derece sıcaklıkta bulunan bir kalorifer peteği yakınında beklettik.
 
1 saat sonunda tezgahı güzelce temizledikten sonra un serpin ve mayalanmış olan hamurunuzu tezgaha serpilmiş unun üzerine alın.
 
Yapmak istediğiniz ekmek büyüklüğüne göre hamuru parçalara ayırın.
 
1 kap su ve tezgaha serpmiş olduğumuz un sayesinde elinize yapışmadan hamuru katlayarak yoğurarak havasını güzelce alın.
 
Daha sonra dilediğiniz şekli verip yağlı kağıt üzerinde ekmeklerinizi tepsiye dizin.
 
Mayalı hamurların tepsi mayası çok önemlidir. Bu nedenle üzerine ıslak bir tülbent ya da bez serip 20 dk dinlenmeye bırakın.
20 dk sonra bir kapta çırptığınız yoğurt ve yoğurt suyunu ekmeklerin üzerlerine sürün. Su da sürebilirsiniz fakat yoğurt ile üzeri daha çıtır bir ekmek elde edersiniz.
Sonra üzerine elekle biraz un serpip önceden ısıtılmış fırına verin. Yaklaşık 230 derecelik bir sıcaklıkta pişirin.
 
Püf noktası: Daha yumuşak bir ekmek elde etmek üzere pişirme aşamasında pişen ekmeğe nem vermesi için bir büyük borcam içerisine su doldurup fırında ekmek tepsisi altında kalacak şekilde birlikte fırına verin.