KANSERDEN KORKMAK MI, KORUNMAK MI?

 

 

Çağımızın en korkulan hastalıklarının başında kanserler geliyor.Bir yandan bilim insanları bu amansız derde deva olacak bir ilaç bulabilmek için durmaksızın çalışırken, diğer yandan homeopatlar, herbalistler gibi  alternatif tıp uygulayıcıları da ilaç dışı çözümlerle kansere deva arayışını sürdürüyor. Korunmak için bir aşısı da olmayan bu hastalığa karşı tamamen savunmasız mıyız? Elbette değiliz!. Alacağımız bir kaç basit önlem ve bazı yaşam tarzı değişiklikleri bu konuda bize yardım edebilir. Neler mi bunlar?

KANSERDEN KORUNMANIN YOLLARI:

-SİGARA İÇMEYİN: Sigaranın pek çok kanser türüyle ilişkisi ispatlanmış durumda; akciğer, ağız boşluğu, yutak, gırtlak, larenks, pankreas, serviks (rahim ağzı), mesane, böbrek… Pasif içicilik de akciğer kanserine yakalanma riskinizi arttırmakta. İçiyorsanız, bırakmanız tüm vücut sağlığınız için atabileceğiniz en büyük ve doğru adım olacaktır.

-SAĞLIKLI BESLENİN: GDO, katkı maddesi saldırısı karşısında ne yapacağınızı şaşırmış olsanız da, bazı önlemler kansere yakalanma riskinizi azaltabilir:

  *Bolca sebze ve meyve tüketin. Mevsiminde tüketmeye çalışın.

  *Zeytinyağı ve kuru yemişi ihmal etmeyin.

 *Alkol tüketiminizi sınırlayın.

 *İşlem görmüş gıda maddelerinden sakının.

-OBEZİTEDEN UZAK DURUN.

-DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN: Uzmanlar haftada 150 dakika aerobik aktivitenin sağlıklı bir yaşam için elzem olduğunu belirtiyor.

-GÜNEŞ IŞINLARINDAN KORUNUN: Deri kanserleri sık görülen bir kanser türüdür, ama korunması da en kolay olandır. 10:00 - 16:00 saatleri arasında güneşe çıkmamak, dışarıda zaman geçirileceğinde şapka, gözlük takmanın yanında açıkta kalan deri alanlarına koruma faktörü sürmek ilk aklınıza gelen önlemler olmalı. Ve lütfen solaryum vb yapay bronzlaşma uygulamalarından uzak durun.

-AŞILANIN: Hepatit B virüsü karaciğer kanseri gelişmesi riskini arttırabileceği için Hepatit B aşısı özellikle poligamlara, sağlık çalışanlarına, güvenlik görevlilerine ve homoseksüel – biseksüel erkeklere öneriliyor. Ayrıca genital yolla bulaşan bir virüs olan HPV de serviks başta olmak üzere genital kanserlere, anüs ve penis kanserlerine  neden olabilir. Hatta baş ve boyunda skuamöz hücreli kansere neden olduğu da gösterilmiştir. Her iki cinsin de aşılanarak bu virusun neden olduğu kanserlerden korunması önemli sağlık tedbirleri arasında..

-RİSKLİ DAVRANIŞLARDAN KAÇININ: Çok partnerli seksüel yaşam, korunmasız cinsel ilişki HPV ve HIV  bulaşmasına ve buna bağlı gelişen kanserlerin oluşmasına zemin hazırlayacağından güvenli seksüel tutumlar içinde olmaya özen gösterin.

-DÜZENLİ SAĞLIK KONTROLÜ YAPTIRIN: Erken teşhis her tür kanserin tedavi edilebilirliğini etkileyen çok önemli bir faktör. Hem kendinizin yapacağı düzenli kontrolleri, hem de aile hekiminizin istediği tarama testlerini kesinlikle ihmal etmeyin. Özellikle deri ve meme kanserlerinde ilk fark edenin hastanın kendisi olabileceğini asla unutmayın.

 

DR. SEDEF ÖNDE