MEVSİMSEL ALERJİYLE BAŞ ETMEK

MEVSİMSEL ALERJİYLE BAŞ ETMEK

Baharın anlamı çoğumuz için havaların ısınması  çiçeklerin açıp ağaçların tomurcuklanmasıyla beraber kırlara çıkmak, açık havada uzun yürüyüşler yapmak, bahçe sofralarında keyifli saatler geçirmek olabilir. Ancak bazıları içinse bu mevsimin gelmesi  aksırık-hapşırık, burun  tıkanıklığı, ya da aksine aşırı burun akıntısı, gözlerde kaşıntı ve sulanma, burun kaşıntısı gibi yakınmalara neden olan mevsimsel alerji (diğer adıyla alerjik rinit ) nedeniyle adeta kabus gibidir.

Siz de bu kulübün şanssız bir üyesi iseniz, bir demet nergisi alıp evinize götürme zevkinden mahrumsanız plastik çiçekler ve yapay çim dışında mevsimsel alerjinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak  bazı tavsiyelerde bulunacağım bu yazımda.

Şurası tıbbi bir gerçektir ki, bir madde vücudunuzda alerjiye neden oluyorsa ( ki biz doktorlar bunlara allerjen deriz)  tedavi için ilk adım o maddeden uzak durmaktır. Bu bir gıda ise, örneğin susama, çileğe vs alerjiniz varsa onu yememek kesin bir çözümdür. Ya da ilk kez kullandığınız  bir kozmetik, deterjan, sabun  gibi bir ürün cildinizde kaşıntı ve kızarıklığa neden olursa bir daha  temas etmezsiniz olur biter. Ama mevsimsel alerjide çözüm o kadar basit değil. Çünkü bu alerjinin nedeni polenler ve bu mini minnacık allerjenler havada uçuşuyorlar, solunum yoluyla alınıyorlar. Bu nedenle tavsiyelerim polenlerle karşılaşma riskinizi en aza indirgemenize yardımcı olacaktır.

Mevsimsel alerjinizi tetikleyen alerjenlerden uzak durmanın yolları:

-Kuru ve rüzgarlı günlerde dışarı çıkmayın. Yağmurun güzelce yağıp  polenleri yıkayıp götürmesinin ardından  rahatça çıkabilirsiniz.

 -Mutlaka dışarı çıkmanız gerekiyorsa polen maskesi kullanın.

 -Çim biçme, toprağı çapalama ve tohum, fidan dikme gibi bahçe işlerini bir bahçıvana devredin.

-Dışarıda giydiğiniz giysileri eve girer girmez çıkarın, hemen duş alarak derinize ve saçlarınıza yerleşen polenlerden  kurtulun.

-Yıkadığınız çamaşırları dışarıya asmayın. Çarşaflara ve havlulara yapışan polenleri içeri taşımış olursunuz.

-Polenlerin sayısının en çok arttığı zaman sabahın erken saatleridir. Bu saatlerde yapmaya alıştığınız sabah sporlarını günün başka bir saatine erteleyin.

-Evinizde ve arabanızda air-conditioning kullanın.

-Yerleri sık sık elektrik süpürgesi ile süpürün.

 

Tüm bu önlemlere rağmen alerjiniz başladıysa ve yakınmalar bunaltıcı bir hal aldıysa aile hekiminize görünün. Bu aşamada ağızdan alınan anti-histaminikler, burun spreyleri ve hekiminizin uygun göreceği diğer tedavi seçenekleri devreye girer ve sizi sağlığınıza kavuşturur.

Hepinize baharın güzelliklerini sınırsızca yaşayacağınız sağlıklı günler dilerim.

Dr.Sedef ÖNDE