NEDEN KOLESTEROLÜNÜZÜ KONTROL ALTINDA TUTMALISINIZ?

KOLESTEROL   SON YILLARDA DOKTORLARIN VE HASTALARIN  OLDUĞU KADAR SAĞLIKLI BİREYLERİN  DE MERCEK ALTINA ALDIĞI BİR KONU.KAN KOLESTEROLÜNÜZÜN YÜKSEK OLMASI DAMARLARINIZDA ATEROSKLEROZ DİYE ADLANDIRDIĞIMIZ DARALMA VE SERTLEŞMEYE NEDEN OLUR.ATEROSKLEROZ  HERHANGİ BİR ERKEN SEMPTOM OLMADAN BAŞLAYIP YAVAŞ VE SİNSİCE İLERLERLEYEREK  KALP KRİZİ VE FELÇ GİBİ KOMPLİKASYONLARA YOL AÇAR.

HASTALARIN KÖTÜ KOLESTEROL OLARAK ADLANDIRDIĞI  DÜŞÜK YOĞUNLUKLU LİPOPROTEİN YANİ LDL’NİN KANDA YÜKSEK SEVİYELERDE OLMASI  DAMAR DUVARINDA BİRİKMESİNE  NEDEN OLUR.KANDAKİ BİR DİĞER YAĞ OLAN TRİGLİSERİT DE BU BİRİKİME KARIŞIR.KALSİYUM,HÜCRE ARTIKLARI VE FİBRİNİN DE OLAYA KATILMASI İLE PLAKLAR OLUŞUR.İŞTE BU PLAKLAR KAN DAMARLARININ DARALMASINA VE SERTLEŞMESİNE YOL AÇAR.

ATEROSKLEROZUN KOMPLİKASYONLARI:

1)GÖĞÜS AĞRISI:DARALMIŞ ARTERLER OKSİJENDEN ZENGİN KANIN KALP KASINA ULAŞMASINI ZORLAŞTIRIR VE BU DA GÖĞÜS AĞRISINA NEDEN OLUR.

2)KRONİK BÖBREK HASTALIĞI:EĞER  YUKARIDA BAHSETTİĞİMİZ PLAKLAR BÖBREK ARTERLERİNDE OLUŞURSA BİR SÜRE SONRA BÖBREKLER  GÖREVİNİ YAPAMAZ HALE GELİR.

3)PERİFERİK DAMAR HASTALIKLARI:BACAK  ARTERLERİNDE GELİŞEN PLAKLAR NEDENİYLE  BACAKLARDA KRAMP,UYUŞMA VE GÜÇSÜZLÜK HİSSEDİLİR.

4)KALP KRİZİ:EĞER DARALMIŞ BİR ARTERDEKİ PLAKTA BİR YIRTILMA OLURSA BURADA BİR KAN PIHTISI OLUŞUR VE BU DA KALBE KAN AKIŞINI ENGELLER.BU DURUM KALP KASININ ZARAR GÖRMESİNE NEDEN OLACAK KADAR UZUN SÜRERSE KALP KRİZİ MEYDANA GELİR.

5)FELÇ :KAN PIHTISI BEYİNDEKİ BİR ARTERDE MEYDANA GELİRSE YA DA KALPTEKİ BİR DAMARDAN BEYNE ULAŞIRSA  FELÇ GELİŞEBİLİR.

KOLESTEROLÜ KONTROL ALTINDA TUTMAK VE ATEROSKLEROZU ÖNLEMEK İÇİN EN İYİ YOL SAĞLIKLI BİR YAŞAM TARZI SÜRDÜRMEKTİR.BU DA; YETERLİ FİZİKSEL AKTİVİTE,SAĞLIKLI BİR DİYET VE SİGARA GİBİ RİSK FAKTÖRLERİNDEN UZAK DURMAKLA MÜMKÜNDÜR.

KAN KOLESTEROLÜNÜZÜ DÜZENLİ OLARAK KONTROL ETTİRMENİZ  VE ANORMAL SONUÇLARLA KARŞILAŞMANIZ DURUMUNDA DOKTORUNUZUN ÖNERECEĞİ TEDAVİYE  UYMANIZ  DA ÖNEMLİDİR.

DAMARLARINIZA İYİ BAKMANIZ TEMENNİSİYLE..

SAĞLIK DOLU GÜNLER.

DR.SEDEF ÖNDE