OBEZİTE CERRAHİSİ

OBEZİTE CERRAHİSİ

Obezite Nedir?

Sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal ve aşırı yağ birikmesi yada diğer bir tanımlamayla yetişkin kadınlarda vücut ağırlığının ortalama %30 ‘dan,erkeklerde de % 25’ten fazla yağ olmasıdır.

Obezite Nasıl Belirlenir?

Obeziteyi belirlemek için Dünya Sağlık Örgütü'nün obezite sınıflandırılması kullanılmakta ve genellikle Beden Kitle İndeksi (BMI - Body Mass Index) ile ölçülmektedir.Morbidobezite, BKİ'nin 40 kg/m2'den fazla olması durumudur. Beden kitle indeksinin yanı sıra bel çevresi ölçümü de, obezite tehlikesinin düzeyini belirlenmede kullanılıyor. 

Beden kitle indeksine göre sınıflama:

 

Değer Aralığı

Sonuç

18,5 kg/m²'nin altı

Zayıf

18.5 – 24,9 kg/m² arası

Normal kilolu

25 – 29,9 kg/m² arası

Fazla kilolu

30 – 39,9 kg/m² arası

Obez (şişman)

40 kg/m²'nin üzeri

İleri derecede obez (morbidobez)

 

Obezitenintedavisinde , tıbbi beslenme (diyet) tedavisi , egzersiz tedavisi, davranış değişikliği tedavisi, ilaç tedavisinin yanı sıra cerrahi tedavi yöntemleri de kullanılıyor.

Obezite( Bariatrik) Cerrahisi Nedir?

Obezite cerrahisi temel olarak iki yönteme dayanıyor; mide hacminin küçültülmesi ve/veya yiyeceklerin emiliminin bazı aşamalarda engellenmesinin sağlanması.  Tüm bariatrik girişimler, laparoskopik olarak yani “kapalı” olarak gerçekleştirilir.. Bu ameliyatlar büyük bir karın kesisi ile değil , milimetrik deliklerden batın içine ulaşılarak yapılır.

Obezite Cerrahisi Kimler İçin Uygundur?

Obezite cerrahisi 12-60 yaş arası beden kitle indeksi 40 ve üzeri olan, obezite durumu en az 5 yıldır devam eden ve uzman denetiminde tıbbi beslenme, egzersiz ve medikal tedavi gibi yöntemlerle zayıflayamayan hastalara önerilmektedir. Bunun yanında beden kitle indeksi 35 üzerinde olan ve beraberinde hipertansiyon, diyabet, uyku apnesi gibi ek sağlık problemleri olan hastalara önerilmektedir. Hangi ameliyatın uygun olduğu çeşitli muayene ve tetkikler sonucunda belirlenir.

Obezite Cerrahisi Kimlere Uygulanamaz?

Uyuşturucu - alkol bağımlılığı olan, diyet kısıtlamasına uymaya isteksiz veya bunu başaramayacak hastalar,gastrointestinal sistemin akut inflamatuar hastalığı olanlar (özofajit, duodenal ülser, Crohn, mide ülseri, A. Apandisit, A. Kolesistit vs.), gebe hastalar, organ yetmezliği (böbrek, karaciğer) olan kişiler, aspirin veya diğer bir nonsteroidalantinflamatuar ilaç kullanma zorunluluğu olan hastalar, tokluk merkezini engelleyen beyin tümörü varlığı,,Hiatushernisi olan hastalara obezite cerrahisi uygulanamaz.

Obezite Cerrahisi Yöntemleri

Mide bandı

Halk arasında ‘mide kelepçesi’ olarak da bilinir. yemek borusu ile midenin birleştiği noktanın hemen altına, midenin çevresine bir band yerleştirilir. Böylece mide hacmi küçültülmüş olur. Bu yöntemle hastanın çok az miktarda gıda tüketerek kendisini tok hissetmesi amaçlanır...

Gastriksleeve

"SleeveGastrektomi" olarak da bilinen tüp mide ameliyatlarında, midenin hacminin küçültülmesi (yaklaşık 60-100cc) ve böylece hastanın çok az gıdayla tokluk hissetmesi hedeflenir. Bu amaçla, midenin belli bir bölümü cerrahi işlemle çıkarılır ve geriye tüp şeklinde (yaklaşık bir muz büyüklüğünde) bir mide bırakılır. Ayrıca midenin açlık hormonu salgılayan bölümü çıkarıldığı için hastada açlık hissi olmamaktadır. Bu operasyonla sadece alınan gıdanın miktarı kısıtlanır; gıdaların emilimi aynı şekilde devam ettiği için hastanın dışarıdan vitamin ya da mineral takviyesi alması gerekmemektedir. Ameliyattan sonra küçük hacimlerde gıda alınmasıyla hastalar kolayca doygunluk hissedebilir ve bir süre sonra bu tokluk, iştah kaybına dönüşür. Total gıda alımı anlamlı şekilde azalır.

Gastrik bypass

Gastrik bypass ameliyatlarında midenin büyük bir bölümü bypass edilerek küçük hacimli (yaklaşık 30-50 cc) bir mide bölümü hazırlanarak ince bağırsaklara dikilir. tüketilen yiyeceklerin bir kısmının emilmeden atılması hedeflenir. Böylece hastalar hem daha az gıdayla doyar, hem de aldıkları gıdanın bir kısmı emilir. Cerrahiden sonra, küçük miktarlarda gıda alınmasıyla hastalar kolayca doygunluk hissedebilir ve bir süre sonra bu tokluk iştah kaybına dönüşmektedir. Total gıda alımı anlamlı şekilde azalır. Yeni oluşturulan midenin küçülmüş boyutuna ve azalmış gıda emilimine bağlı olarak, gerekli vitamin ve mineral desteklerin kullanımı için cerrahın ve diyetisyenlerin talimatlarının izlenmesi gerekir. Böylece hasta vitamin ve mineral kaybı yaşamadan kilo verebilir.

Operasyon Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Kişiye özel bir beslenme program oluşturulsa da, operasyon sonrası beslenmede temel olarak aşağıdaki prensipler önem taşıyor.

1. Protein bundan sonra beslenmenizdeki en önemli besin maddesi olacak. Günlük almanız gereken protein miktarı mutlaka beslenme uzmanınız tarafından belirlenmeli.

2.  Günde 3 ana 3 ara öğün şeklinde az az ve sık sık beslenmeyi alışkanlık haline getirin .

3.. Ana yemeklere en az yarım saat ayırın. Yemeklerini masada, sofrada tüketin asla mutfak tezgahlarının üzerinde, TV ya da bilgisayarın karşısında yemek yemeyin.

4. Yiyeceklerinizi çok küçük parçalar halinde tüketin ve iyice çiğneyin.

5. Yemeklerden yarım saat önce bir şey içmeyin. Yemekle beraber veya yemekten hemen önce içeceğiniz su midenizin bulanmasına neden olur.

Obezite cerrahisinin başarılı olabilmesinde , hastanın yeni yaşam tarzını benimsemesi, beslenme uzmanının oluşturduğu diyet programına uyması, gerekiyorsa besin, vitamin ve mineral takviyelerini düzenli olarak kullanması büyük önem taşıyor.