OBEZİTE İLE MÜCADELE

SEVGİLİ TAKİPÇİLERİMİZ, GÜNÜMÜZDE OBEZİTE ÖNEMLİ BİR SAĞLIK SORUNU OLARAK KARŞIMIZA ÇIKMAKTADIR.DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ OBEZİTEYİ EN RİSKLİ 10 HASTALIKTAN BİRİ KABUL ETMEKTEDİR.AYRICA OBEZİTE ÖNLENEBİLİR ÖLÜMLERİN SİGARADAN SONRA EN ÖNEMLİ NEDENİDİR.

GELİŞMİŞ VE GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE GİTTİKÇE ARTAN SIKLIKTA RASTLANAN VE ARTIK BAŞLI BAŞINA BİR HASTALIK OLARAK KABUL EDİLENOBEZİTE,YOL AÇTIĞI SORUNLAR VE SAĞLIK HARCAMALARINDA ARTIŞ NEDENİYLE BU ÜLKELERİN SAĞLIK POLİTİKALARINDA CİDDİYETLE ELE ALINMAKTADIR.

TÜRKİYE’DE KADIN NÜFUSTA %21 ORANINDA OBEZİTEYE RASTLANIRKEN,BU ORAN ERKEKLERDE %14’TÜR. ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA BU ORANLARIN ARTMASI BEKLENMEKTEDİR.

OBEZİTE;BESİNLERLE  ALINAN   ENERJİNİN(KALORİ) HARCANAN  ENERJİDEN  FAZLA OLMASI VE VÜCUTTA  YAĞ OLARAK DEPOLANMASI SONUCU ORTAYA ÇIKAN,YAŞAM  KALİTESİNİ VE SÜRESİNİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEYEN BİR HASTALIKTIR

NEDEN OLDUĞU ESTETİK VE PSİKOLOJİK SORUNLAR BİR YANA,OBEZİTE;KALP-DAMAR HASTALIKLARI,YÜKSEK TANSİYON,DİYABET,SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARI VE KAS İSKELET SİSTEMİ RAHATSIZLIKLARINA ZEMİN HAZIRLAMAKTA,YAŞAM KALİTESİNİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLERKEN,ÖMRÜ DE KISALTMAKTADIR.

OBEZİTE ETKENLERİNİN İYİ BİLİNMESİ,TEDAVİ SEÇENEKLERİNİN BELİRLENMESİ VE OBEZİTENİN VE KOMPLİKASYONLARININ TEDAVİSİ OBEZİTE İLE MÜCADELENİN ÖNEMLİ NOKTALARIDIR

OBEZİTE TEDAVİSİ; FARKLI DİSİPLİNLER TARAFINDAN BİRLİKTE SÜRDÜRÜLMESİ GEREKEN BİR PROSEDÜRDÜR.DOKTOR VE DİYETİSYEN İŞBİRLİĞİ İLE YAPILACAK TEDAVİYE SPOR EĞİTMENLERİ VE PSİKOLOGLARIN KATILIMI DA ÖNEMLİ BİR UNSURDUR.ÖNCELİKLE HASTANIN KENDİSİ  TEDAVİNİN GEREKLİLİĞİNE İNANMALI VE YAKIN ÇEVRESİNİN DE DESTEĞİ SAĞLANMALIDIR.