İletişim Formu

BU KARANTİNADA FARKLI OLUN!

30 Nisan 2021

 
Tüm dünyada yaşanan pandemi süreciyle ülkemizde tekrar bir karantina süreci başlamış bulunmaktadır. Ramazan bayramının yaklaştığı ve karantinaya girdiğimiz bu dönemlerde ne yazık ki beslenmemize gösterdiğimiz özeni ihmal ediyor olabiliriz. Ve kişiler olumsuz duyguları daha fazla yemek yiyerek bastırma tehlikesinde bulunabilmektedir. Geçen sene eve kapandığımız uzun günlerde hareketsiz kalmayla birlikte birçok kişide kilo artışı yaşanmıştı. Hatırlıyor musunuz? Sosyal ortamlara mesafeli olmanın bir sonucu olarak evde kalmak, insanların fiziksel aktivite seviyelerini azaltmış, enerji alımlarını artırmış ve alışveriş için ev dışına çıkmayı en aza indirgemek amaçlı yiyecek stoklama gibi davranışları ortaya çıkarmıştır.   Birçoğumuz evde ekmek yapmaya yönelerek aşçılık yönünü geliştirmiş, diğer çoğunluk ise yaptığı abur cubur stoğuyla, film karşısında yatarak vakit geçirmişti. Bu karantina da geçen sene yaşadıklarınızı yaşamayın!
 
 
 
Evde uzun süre kalınması durumunda evde yapılabilecek egzersizler, aktiviteler, çocuklarla oynanabilecek oyunlar ile hem verimli vakit geçirmek hem de aileyle vakit geçirip karantinanın olumsuz etkilerinden kurtulabilirsiniz. Koruna virüsten korunmak için bu zor günlerde psikolojik olarak olumsuzluğa kapılmamak ve güçlü hissetmek oldukça önemlidir.  
 
 
Beslenme konusunda tüm bu uyarı ve önerilere rağmen pandemi süresince insanların evlerinde izolasyon süreçleri, yaşadıkları zorluklar, korku, stres gibi pek çok psikolojik faktörden dolayı toplumsal kuruluşların tüm önerilerine rağmen insanlar farklı beslenme alışkanlıkları kazanmışlardır. Öyle ki son derece olumsuz beslenme alışkanlıkları obezite, diyabet gibi prevelansı yüksek ve insan yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen kronik hastalıkların görülme sıklığını arttıracak boyuttadır. Yapılan pek çok çalışmada insanların beslenme alışkanlıklarının, yeme davranışlarının ve fiziksel aktivite seviyelerinin değiştiği gözlemlenmiştir. O yüzden bu sefer yaşadığınız karantinayı olumsuzluğa değil kendiniz için bir fırsata çevirebilirsiniz.