İletişim Formu

KAN SULANDIRICI BESİNLER VAR MIDIR?

16 Nisan 2021

Korona virüs ile birlikte mi kan yoğunluğu ve hipertansiyon arttı bilinemez. Ama şu anda bu sorunları yaşayan kişi sayısında büyük bir artış olduğu görülmektedir.
Bu rahatsızlıklardaki artış, kan sulandırıcı ilaçların kullanımını da arttırdı. Peki kan sulandırıcıları nelerdir ve öğünlerimizdeki besinler nasıl etkiler?
Kan sulandırıcı ilaçların en çok bilinen etken maddeleri asetilsalisilik asiti biz aspirin olarak biliyoruz. 
Sıkça kullandığımız aspirinin nasıl elde edildiğini biliyor muyuz? 
Salisilik Asit, günümüzde kimyasal reaksiyonlarla elde ediliyor olsa da, ilk olarak söğüt ağacının kabuğundan elde edilmiştir. 
Peki salisilik asidi besinlerle sofralarımıza nasıl ekleriz?
Meyve ve sebzeler, özellikle de baharatlar salisilik asidin doğal kaynaklarıdır. Baharatlar, meyveler çok miktarda salisilat asite sahiptirler. Başta kimyon olmak üzere dereotu, acı kırmızı biber, biberiye, kekik, zerdeçal, domates, mantar, kayısı, böğürtlen, ahududu, kuru üzümde yüksek oranda bulunurken; bezelye, yeşil fasulye, muz, armut, sarınsak maydanoz gibi meyve ve sebzelerde az miktarda bulunmaktadır. 
5 gr ahududu yemek, 1 çay kaşığı kimyon tüketerek 75-100 mg arası yani 1 adet ilaç kadar asetil salisilik asit alabildiğinizi biliyor muydunuz? 
Öte yandan ıspanak, karalahana, brokoli, şalgam, karahindiba yaprağı, baklagiller, fındık, ceviz, süt ürünleri, balık ve ette yok sayılabilecek kadar az salisilik asit bulunur. Aynı zamanda bu grupta bulunan K vitamini hayati önem taşıyan, felç riskli hastalarda ilaç etkisini azaltabileceği için sınırlanması gereken besinlerdir. 
Pandemi koşullarıyla mücadele ettiğimiz bu günlerde, ne yazık ki felç, kan yoğunluğu, kalp krizi gibi hastalıklar artmaya devam ediyor. Bizlerde bu hastalıklarla karşılaşma ihtimalimizi azaltabilmek için, asetil salisilik asit içeriği yüksek besinleri sofralarımızdaki yerlerini arttırmalı ve hak ettikleri değeri vermeyi unutmamalıyız. 
Tüketimini arttırmanızı önerdiğimiz kimyon bize nasıl yardımcı olur? 
İçeriğinde, C vitamini, kalsiyum, B6 vitamini, Demir, Magnezyum, A vitamini bulunmaktadır. 
Kimyon bağışıklık sistemi, dolaşım ve sindirim sistemini olumlu etkiler. 
İyi bir antioksidan kaynağıdır, enfeksiyon ve iltihaplanmaya karşı iyi gelir.
Antioksidan özelliği sayesinde daha enerjik ve sağlıklı hissetmenizi sağlar. 
Kan kolestrolünüzü iyileştirir. 
 
Bu olumlu yanlarını göz önünde bulundurarak, kimyon tükettim miktarını ve sofralarımızdaki yerini artırmalıyız.